Mistrz gry
Teatr przy stole – zagraj w grę RPG z seniorami i pomóż im:
- budować poczucie sprawczości
- trenować funkcje poznawcze np. pamięć, kreatywność, koncentrację
- w integracji oraz atrakcyjnym i wartościowym spędzaniu czasu
Osoby starsze często czują się samotne, a tego rodzaju zajęcia pozwalają im odzyskać poczucie przynależności do grupy i budować relacje społeczne. Co ważne, umożliwiają też dzielenie się swoją kreatywnością, doświadczeniem i historią.
Dla Mistrzów gry „Teatr przy stole” stanowić może doskonałe narzędzie do rozwinięcia umiejętności warsztatowych - zajęcia z seniorami i seniorkami opierają się w dużej mierze na improwizacji, co ćwiczy umiejętność szybkiego reagowania i przekazywania narracji graczom. Każdorazowo takie spotkania to zastrzyk energii i pozytywnych emocji – seniorzy to bardzo wdzięczna grupa, która potrafi zarażać swoim entuzjazmem i pomysłowością jak mało kto.
Jak zorganizować i poprowadzić zajęcia?
Autorzy Teatru przy stole przygotowali poradnik oraz filmy instruktażowe, dzięki którym dowiesz się więcej na temat gry i specyfiki prowadzenia spotkań z osobami starszymi.
KROK 1. Zapoznaj się z podręcznikiem pt. „Przewodnik po RPG z dorosłymi 60+”
Znajdują się w nim m.in.:
- informacje na temat jak pracować z seniorami, jak i gdzie szukać placówek i instytucji senioralnych, w których można zorganizować spotkania
- zasady gry oraz rekomendacje powstałe w wyniku zebranych doświadczeń w trakcie testowania gry
- scenariusze zajęć oraz zbiór inspiracji, które sprawią, że spotkania będą ciekawe i angażujące.
Zapoznaj się również z najnowszymi scenariuszami zajęć - plik do pobrania znajdziesz tutaj: DODATKOWE SCENARIUSZE
KROK 2. Obejrzyj materiały wideo
Są w nich omówione poszczególne scenariusze zajęć, przykładowa rozgrywka z udziałem osób starszych oraz wypowiedzi uczestników na temat tego, co dało im uczestnictwo w zajęciach.
KROK 3. Dołącz do grupy na Facebooku
„Zagrajmy w RPG z osobami w wieku 60+”. Grupa przeznaczona jest dla instytucji/organizacji i osób z całej Polski, które prowadzą lub planują uruchomić zajęcia z grami fabularnymi dla seniorów/rek. Można tam dzielić się doświadczeniem, zadawać pytania i konsultować się. Można też poszukać instytucji, które chcą prowadzić zajęcia we współpracy z zewnętrznym mistrzem/ynią gry.
KROK 4. Znajdź placówkę
Zwrócić się do jednej z lokalnych organizacji lub instytucji działających na rzecz osób starszych i zaproponować usługi prowadzenia spotkań z osobami starszymi. Aby przybliżyć temat gier fabularnych oraz „Teatru przy stole” można posiłkować się stroną www.gryfrejtaga.pl/teatr-przy-stole/.
Więcej informacji o możliwościach współpracy znajduje się w poradniku pt. „Model współpracy instytucji i organizacji z mistrzami gry”.KROK 5. Zorganizuj grupę seniorów
We współpracy z instytucją zbierz grupę seniorów. Grupa nie powinna liczyć więcej niż 4–5 osób. W komunikacji warto pamiętać o prostym i jasnym przekazie oraz korzyściach, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w spotkaniach. Z utworzoną grupą należy omówić oczekiwania i potrzeby jej członków oraz zasady organizacji spotkań. Gdy się spotkacie zadaniem mistrza/yni gry będzie moderowanie grupy, wspieranie, motywowanie i ewentualne pilnowanie przestrzegania zasad.
KROK 6. Organizuj systematyczne spotkania
Zachęcaj inne osoby do uczestnictwa i/lub tworzenia kolejnych grup. Warto dzielić się opiniami, relacjami w mediach społecznościowych oraz lokalnej prasie i społeczności.
Masz pytania i wątpliwości lub chcesz, aby zajęcia poprowadzili autorzy gry? Napisz do nas: gryfrejtaga@gmail.com
Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY 4.0 - Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl